درباره ما

نیروگاه ری

تاریخچه ما

در سال ۱۳۵۵ نصب ۴۴ واحد توربین گازی با ظرفیت اسمی ۱۳۷۱ مگاوات در دو تیپ جنرال الکتریک (GE) و وستینگهاوس (WH) شامل ۶ واحد ۳۲ مگاواتی آسک، ۱۸ واحد ۲۵ مگاواتی هیتاچی، ۱۰ واحد ۲۵ مگاواتی آاگ، ۷ واحد ۳۲ مگاواتی فیات و ۳ واحد ۸۵ مگاواتی میتسوبیشی شروع و در پایان سال ۱۳۵۶ نصب آنها به پایان رسید.

دقت
ایمنی
صداقت
کیفیت

بین سالهای ۱۳۶۰تا ۱۳۸۸ تعداد ۱۶ واحد شامل ۱۰ واحد آاگ و ۶ واحد هیتاچی بنا به ضرورت هایی به شهرهای دیگر انتقال یافت. همچنین یک واحد هیتاچی به دلیل حادثه از مدار خارج گردید. از سال ۱۳۹۶ تا کنون نیز تعداد ۶ واحد فیات به دلیل فرسودگی از رده خارج گردید و در حال حاضر ۲۱ واحد توربین گازی با ظرفیت اسمی ۷۵۴ مگاوات در حال بهره برداری می باشد.با توجه به تنوع و تعداد توربین های نصب شده، این نیروگاه یکی از متنوع ترین نیروگاه های گازی جهان می باشد و تولید بخشی از برق شبکه سراسری کشور را بر عهده دارد.

محل احداث

نیروگاه ری در زمینی به مساحت ۵۲۵،۰۰۰ متر مربع در جاده قدیم قم – باقر شهر در نزدیکی پالایشگاه تهران و در ۷ کیلومتری شهرری واقع شده است .

سوخت مصرفی

سوخت مصرفی این نیروگاه گاز و گازوئیل است.گاز نیروگاه ری از طریق خطوط لوله گاز سراسری شرکت گاز و از طریق ایستگاه شماره ۱ و ۲ و ۳ نصب شده و در محوطه نیروگاه ،که ظرفیت هر یک ۱۱۰،۰۰۰ متر مکعب در ساعت و با فشار psi 250 می باشند،تامین می گردد. گازوئیل از طریق لوله ارتباطی با پالایشگاه تهران در هفت مخزن ذخیره می شود . سه مخزن هر یک با ظرفیت ۸ میلیون لیتر و ۳ مخزن هر یک با ظرفیت ۱۵ میلیون لیتر و یک مخزن با ظرفیت ۳۵ میلیون لیتر که واحد های آسک، هیتاچی، فیات و میتسوبیشی را تغذیه می کنند و کلیه واحدها قابلیت تولید برق با هر دو نوع سوخت را دارا می باشند.

در بحث سوخت نیروگاه و آلایندگی های زیست محیطی می توان گفت نیروگاه ری یک نیروگاه گازسوز است و به هیچ عنوان از سوخت مازوت استفاده نمی کند، بطوری که واحدهای این نیروگاه اصلا قابلیت استفاده از این نوع سوخت را ندارند و این مسئله بطور کل امکانپذیر نمی باشد. و فقط در شرایط ضرورت و در صورت عدم امکان استفاده از سوخت گاز بدلیل افت فشار شبکه انتقال گاز و با دستور شبکه برای جبران خاموشی های احتمالی از سوخت مایع گازوئیل استفاده خواهد شد.

پست و خطوط انتقال

برق تولیدی نیروگاه از طریق شش خط انتقال انرژی ۲۳۰ کیلو ولت و دو خط ۶۳ کیلو ولت به شبکه سراسری متصل می گردد که خطوط ۲۳۰ کیلو ولت عبارتند از:

خط ۱ : اسلامشهر ۱

خط ۲ : اسلامشهر ۲

خط ۳ : بعثت

خط ۴ : فرودگاه امام خمینی (ره)

خط ۵ : ری شمالی ۱

خط ۶ : ری شمالی

دو خط ۶۳ کیلو ولت از ۲ دستگاه ترانس ۶۳/۲۳۰ کیلو ولت با ظرقیت ۱۸۰ مگا ولت آمپر به پست برق منطقه ای تهران متصل می گردد.

شرکت مدیریت تولید برق ری

پیشرو در بومی سازی قطعات

شرکت مدیریت تولید برق ری یکی از شرکتهای برجسته و پیشرو در زمینه ی ارائه ی خدمات مهندسی، بهره برداری، تعمیرات و نگهداری انواع توربین های گازی می باشد. ساختار این شرکت با توجه به تعداد، تنوع و عمر بالای توربین های تحت بهره برداری در سالیان متمادی شکل گرفته، که از آن به عنوان دانشگاه توربین گاز در صنعت یاد می گردد. این شرکت با بهره مندی از دانش، تجربه و تخصص بالای پرسنل خود و همچنین امکانات، تجهیزات و دستگاه های مخصوص کارگاهی و آزمایشگاهی توانسته است، طی حدود چهل سال از زمان نصب این نیروگاه، فعالیت های مربوط به بهره برداری، تعمیرات نگهداری روزانه ی حدود ۴۰ واحد توربین گاز در پنج تایپ متفاوت را اجرا و همچنین بیش از ۱۰۰۰ فقره تعمیرات دوره ای شامل تعمیرات اساسی، بازدید قسمت های داغ و بازدید اتاق های احتراق را نیز انجام دهد که در نوع خود در داخل کشور و حتی در بین تمامی کشورهای دنیا بی نظیر است. یکی دیگر از تجربیات ارزشمند این شرکت، اجرای پروژه ی دمونتاژ، انتقال و نصب بیش از ده دستگاه  توربین های گاز می باشد. خدمات و توانمندیهای این مجموعه در قالب اجرا، مشاوره و نظارت در سه بخش ارائه می شود.

تولید پایدار
سوخت گازی
محیط زیست
حامی طبیعت و هوای پاک

واحد های مستقر در نیروگاه ری

واحد های فعال در نیروگاه به قسمت های زیر تقسیم میگردد.

شرکت مدیریت تولید برق ری

ساختار مصوب سازمانی شرکت مدیریت تولید برق ری

آدرس: تهران-شهرری-باقر شهر-انتهای بلوار فلسطین-شرکت مدیریت تولید برق ری

تلفن: 66-55221460-021

نامه: rey@reypowerplant.com

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت مدیریت تولید برق  می‌باشد

طراحی سایت توسط واحد فناوری اطلاعات شرکت مدیریت تولید برق